لیپوساکشن

لیپوساکشن چیست ؟

لیپوساکشن ، تکنیکی قدیمی به منظور پیکرتراشی و حذف چربی های موضعی می باشد و در طی آن ، به کمک یک لوله باریک که به دستگاه مکنده متصل است ، بدون ایجاد برش جراحی ، و تنها از طریق سوراخ هایی کوچک ، چربی های اضافه و نامرغوب تخلیه می گردد.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید ؛ این است که لیپوساکشن ، موجب کاهش وزن نمی شود و فقط سایز اجزای بدن را کم می کند ؛ لذا ، برای افرادی که دچار چاقی مفرط بوده و در تمامی نقاط بدن ، دارای چربی اضافه هستند ؛ به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

در واقع این عمل زیبایی ، برای اشخاصی که تقریبا وزنی ایده آل داشته اما در برخی از نواحی بدن خود چربی های موضعی دارند و با ورزش یا راه های دیگر موفق به از بین بردن آن نشده اند ، مناسب است.

 

لیپوساکشن

لیپوساکشن در کدام یک از نواحی بدن قابل اجرا است ؟

لیپوساکشن ، یا به اصطلاحی دیگر ” لیپوپلاستی ” در بخش های زیر امکان پذیر می باشد :

 • بازو
 • سینه
 • شکم
 • پهلو
 • ران
 • ساق
 • دکلته
 • باسن
 • زانوها
 • پشت و کمر
 • غبغب و گردن

کاندیدای مناسب برای لیپوساکشن

همانگونه که در فوق بیان شد ، افرادی برای انجام لیپوپلاستی ، مناسب هستند که وزن بسیار بالا و چربی های انباشته شده زیاد ، در همه قسمت های بدن نداشته باشند. به طور کل ، فردی که می خواهد لیپوساکشن ایمن داشته باشد ، نباید بی ام آی ( BMI ) بدنش بیشتر از 30 باشد.

بی ام آی ، همان شاخص توده بدنی است ( Body Mass Index ) که به عنوان دقیق ترین معیار جهانی ، چاقی به شمار می آید و بر حسب قد و وزن هر کس محاسبه می گردد.

 

 

موارد منع لیپوساکشن

انجام عمل ليپوساکشن به افراد زیر توصیه نمی گردد :

 1. بیماران مبتلا به دیابت
 2. مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی
 3. افرادی که سیستم دفاعی بدنشان ضعیف است.
 4. اشخاصی که دارای جریان خون محدود هستند.

سن مناسب برای لیپوساکشن

انجام عمل لیپوپلاستی در هر سن ، از نوجوانان تا افراد مسن امکان پذیر است ؛ اما متخصصان پلاستیک ، معمولا توصیه می کنند ؛ چنانچه قصد این عمل زیبایی را دارید ، پس از سن 18 سالگی اقدام نمایید.

 

 

 

نحوه انجام ليپوساکشن

قبل از اقدام به عمل لیپوساکشن ، فوق تخصص جراح پلاستیک ، خطوطی را بر روی قسمت های مورد نظر مشخص می نماید ؛ سپس یکی از روش های بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی ، بسته به شرایط بیمار و نظر جراح معالج ، انتخاب می گردد. پس از آن ، بنا به وسعت ناحیه تحت درمان ، نیاز است که یک یا چند برش بسیار کوچک ( کمتر از نیم سانتی متر ) بر روی موضع ایجاد شده و از طریق این شکاف ها ، لوله ساکشن ( کانولا ) وارد بدن می شود ؛ در این هنگام ، عمل شکسته شدن و جداسازی بافت های چربی بنا به یکی از تکنیک های لیپوپلاستی انجام شده و از طریق یک پمپ وکیوم ، چربی های جدا شده تخلیه می گردد.

تکنولوژی های مورد استفاده در لیپوساکشن

همانطور که در بالا عنوان شد ، عمل ليپوساکشن طی تکنیک های متفاوتی انجام می پذیرد که در ادامه ، آن ها را تشریح خواهیم نمود :

لیپوساکشن تامسنت

این متد در تمامی عمل های لیپوساکشن مورد استفاده قرار می گیرد و به این صورت است که یک محلول حاوی داروی بی حسی موضعی ( مثلا لیدوکائین ) قبل از شروع عمل در بخش های مورد نظر ، تزریق می گردد ؛ که در پی آن ، علاوه بر اینکه بی حسی مورد نیاز حاصل می گردد ، عروق خونی را منقبض نموده و ریسک بروز خونریزی را کاهش می دهد. همچنین ، چنانچه عمل تحت بیهوشی عمومی باشد ، این محلول از خونریزی و درد بعد از عمل می کاهد.

SAL – لیپوساکشن با مکش ( Suction Assisted )

از رایج ترین و قدیمی ترین متدهای عمل لیپوساکشن ، می باشد که در آن به کمک یک دستگاه مکنده ( ساکشن ) ، چربی های موضعی تخلیه می گردد.

PAL – لیپوساکشن با ویبراسیون ( Power Assisted )

همانند تکنیک SAL بوده با این تفاوت که دستگاهی به منظور ایجاد ویبره به کانولا متصل شده تا عملیات کنده شدن چربی ها سریعتر و آسان تر گردد.

UAL – لیپوساکشن با اولتراسوند ( Ultrasound Assisted )

طی این روش ؛ با استفاده از انرژی ماورای صوت که توسط یک دسته مخصوص به ناحیه تحت درمان منتقل می گردد ، چربی های اضافه آن قسمت به راحتی جدا شده و ذوب می شود. این تکنیک در بخش هایی که دارای چربی های متراکم و سفت هستند بسیار کاربرد دارد.

لیپوساکشن با لیزر ( Laser Lipolysis )

جزء جدیدترین تکنولوژی های لیپوساکشن بوده که با آسیب کمتری همراه است و همانند روش اولتراسوند ، موجب کنده شدن سلول های چربی و ذوب شدن آن ها می گردد.

 

لیپوساکشن

لیپوساکشن بی خطر ( SafeLipo )

این تکنیک طی سه مرحله زیر انجام می پذیرد :

 • جداسازی ( Separation ) : عملیات شل نمودن اتصالات ، ذوب کردن و جداسازی سلول های چربی با کمترین آسیب به عروق خونی ، پوست و سایر بافت ها انجام می شود.
 • بیرون کشیدن چربی ( Aspiration ) : بافت های چربی کنده شده از طریق ساکشن با ظرافت بالا و بدون صدمه به اعصاب ، پوست و رگ ها خارج می شود.
 • یکنواخت سازی چربی ( Fat equalization ) : بافت چربی باقی مانده به گونه ای ، یکنواخت پخش شده و ناحیه تحت درمان ، مسطح و هموار می گردد.

هزینه لیپوساکشن

هزینه لیپوساکشن شکم و پهلو ، گردن و غبغب ، چانه ، ران ، بازو و غیره با یکدیگر متفاوت بوده و مبلغ نهایی بنا به فاکتورهایی همچون وسعت عمل ، ناحیه تحت درمان ، تکنیک به کار برده شده و غیره محاسبه می شود. همچنین ، با توجه به عدم لیفت پوست در تکنیک لیپوساکشن ، لذا چنانچه ناحیه تحت درمان دارای بافت چربی زیاد باشد ، نیاز است که لیفت پوست نیز در کنار لیپوپلاستی انجام پذیرد که هزینه آن جدا از هزینه لیپوساکشن در نظر گرفته می شود.

نظرات بسته شده است.

Call Now Buttonتماس با دکتر